STANDARTLARIMIZ

Müşteri Memnuniyeti Odaklı Hizmet

Müşteri memnuniyetine büyük önem veriyor ve sürekliliği sağlama konusunda gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Müşterinin birebir iletişim kurabileceği, merkez ofiste bulunan müşteri temsilcisi ile olası problemlere hızlı ve anında müdahale edebilecek, sahada görev alan gıda mühendisi denetim & operasyon uzmanlarıyla kalitenin korunmasını sağlıyoruz.

Müşteri Talepleri ve Önerileri

Sizlerden gelen önerileri dikkate alıyor ve olumlu değer katacağını düşündüklerimizi ivedilikle yerine getiriyor, olumsuz durum teşkil edebilecek önerilerinizi de tartışmaya açıyor ve uygun bir çözüm getiriyoruz. Bu hususta Türkiye’nin öncü firması olan Abs Kurumsal, sektörde yarattığı farkındalık ile her geçen gün müşteri portföyünü arttırmaktadır.

Kalite Standartlarımız

Halihazırda hizmet verdiğimiz tüm mutfaklarımız profesyonel catering-yemek üretimi için gerekli olan tüm kalite belgelerine sahip olup ayrıca ulusal ve uluslararası kabul görmüş kalite standartlarına da sahiptir. Tüm bunların yanında ABS KURUMSAL olarak tüm bu standartların üstünde kendi belirlemiş olduğumuz kalite standartlarına uyulmasına da özen gösteriyoruz.

Menü Planlama

Menüleriniz aylık olarak gıda mühendislerimiz tarafından hazırlanır ve her ayın sonunda, bir sonraki ayın menüsü bildirmiş olduğunuz mail adresine bülten olarak gönderilir.

Menüler hazırlanırken; protein, yağ, karbonhidrat dengesine dikkat edilir. Ayrıca sektörel olarak değişkenlik gösteren yemek çeşitlerinde esneklik gösterilir. Her sektörün ihtiyacı olan günlük kalori değerleri belirlenir (Örneğin; ağır sanayi çalışanları, inşaat işçileri için yaklaşık 1300 Kalori).

Belirlenen kalori miktarları doğrultusunda hazırlanan yemek içeriklerinin tamamının kalori miktarları hesaplanarak uygunluğu kontrol edilir ve menüye yansıtılır.

Tedarik Zinciri Yönetimi Sistemi

Menülere uyulması açısından tedarik edilen ham maddelerin de zamanında teslim alınması gerekmektedir. Bu hususta tedarik zinciri yönetimi için belirlenmiş olan tüm esaslar uygulanır, olası riskler minimize edilir.